Thaiboxing WAKO provine direct din Muay Thay, arta de lupta traditionala din Siam. Diferentele sunt :

- tehnicile de cot sunt interzise

- clinciul va fi limitat, în sensul ca, daca luptatorii nu sunt activi în cursul clinciului, abitrul trebuie sa-l opreasca

- Wai khru, dansul ritual de la începutul si sfârsitul meciurilor de Muay Thai, este interzis, ca si muzica specifica de la Muay Thai

- Tehnicile de pumn asupra tintelor legale au aceeasi valoare pentru judecatori ca si cele de picior, genunchi sau orice alt procedeu tehnic WAKO

Thai Boxing este un sport, ca si celelalte discipline de kickboxing si se aplica cu acelasi ring, categorii de greutate si aceleasi reguli generale pentru antrenori si luptatori care sunt folosite în full-contact si lowkick. in full contact or low-kick. Regulile generale de kickboxing trebuie de aceea cu atentie studiate înainte de a concura la Thai kickboxing.

ECHIPAMENTUL SI PROTECTIILE LA THAIBOXING

Luptatorii vor utiliza pantaloni scurti, proteza dentara, cochilie, casca si protectii elastice pentru glezna. Bandajele si manusile sunt aceleasi ca la full-contact sau lowkick. Parul lung si barba sunt interzise, ca si portul oricarui fel de bijuterii.În meciurile profesioniste castile si protectiile de tibie sunt interzise de asemenea.

CATEGORII DE GREUTATE

Thaiboxing este numai pentru barbati iar categoriile de greutate în competitiile WAKO sunt aceleasi ca la fullcontact sau lowkick: Kg. -51 Kg. -54 Kg. -57 Kg. -60 Kg. -63.5 Kg. -67 Kg. -71 Kg. -75 Kg. -81 Kg. -86 Kg. -91 Kg. +91

La WAKO-PRO, ele difera dupa cum urmeaza: -52.700 -54.500 -56.400 -58.200 -62.300 - 64.500 -66.800 -69.100 -71.800 -75.00 -78.100 -81.400 -85.100 -88.600 -94.100 +94,200

DURATA MECIURILOR

La competitiile WAKO de amatori 3 runde de 2 minute cu pauze de 1 minut. La WAKO pro, 5 runde de 2 minute pentru titlurile nationale clasa B si 5 a 3 minute (cu pauze de 1 minut si jumatate) pentru titlurile nationale clasa A, europene, intercontinentale sau mondiale.

ANTRENORII SI SECUNZII

Un maximum de doi secunzi este admis la colt la Thaiboxing dar numai 1 va avea acces în ring. Antrenorii trebuie sa poarte uniforme cu însemnele nationale si pantofi sport.

TEHNICI FOLOSITE LA THAIBOXING

- Toate tehnicile de la fullcontact si lowkick, plus posibilitatea de a ataca orice parte a piciorului sau alte tinte legale la cap si corp cu tibia.

- Toate tehnicile de box plus atacul cu dosul pumnului

- Genunchiul poate fi utilizat pentru atacul piciorului, corpului sau capului, inclusiv prin salt. - Proiectiile de tip judo sunt interzise. Thaiboxerii pot arunca oponentul utilizând numai torsul, nu soldul, glezna, piciorul sau coapsa.

TINTE LEGALE

- Cap : orice parte mai putin ceafa

- Tors : orice parte dar nu coloana vertebrala

- Piciorul : orice parte inclusiv articulatiile

TEHNICI INTERZISE: Atacul cu coatele Atacarea organelor genitale Atacarea gâtului, coloanei vertebrale, ochilor Ridicarea oponentului de la sol pentru a-l proiecta Lovirea oponentului aflat la sol

OFENSE SI ÎNCALCARI ALE REGULILOR SI ARBITRUL DE CENTRU

În cazul acestora, arbitrul de centru va aplica aceleasi instructiuni ca la fullcontact sau lowkick. Medicul are decizia finala în caz de leziuni/accidente.

CRITERII DE JUDECARE

Ca si la fullcontact sau lowkick, judecatorii vor lua în considerare numai tehnicile curate care aterizeaza pe arii legale. Tehnicile trebuie sa aiba viteza, forta, echilibru si sa aterizeze clar, cu alte cuvinte, sa fie eficiente. Sistemul celor 10 puncte (ca si la fullcontact si lowkick) trebuie aplicat în fiecare runda. Este consimtit ca în caz de egalitate judecatorii vor acorda meciul celui care a folosit cele mai multe tehnici de picior sau genunchi. PENTRU ORICE ALT FEL DE REGULAMENTE, SE VA FACE REFERIRE LA CELE EXISTENTE PENTRU FULLCONTACT SI LOWKICK